awaria awaria awaria awaria awaria awaria awaria awaria awaria awaria awaria

Działalność Bractwa Szkaplerznego

Bractwo Szkaplerza św. poza spotkaniami formacyjno-modlitewnymi, które mają miejsce w Kaplicy Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, stara się wychodzić w duchu apostolstwa z inicjatywą pomocy do różnych środowisk społecznych. W naszej misji akcentujemy nie tylko działalność modlitewną, ale także apostolską, gdyż jak to napisał św. Jakub Apostoł Wiara bez uczynków jest martwa.

Poniżej przedstawiamy te dzieła, które realizujemy i już zrealizowaliśmy. Wszystkich chętnych zapraszamy do pomocy!


Pielgrzymka Bractwa Szkaplerznego do Nawojowa Łużyckiego i Szklarskiej Poręby

W dniu 18.06.2011 dziewiętnastu członków naszego Bractwa z siostrą Felicytą Cedro KDzJ i Panią Wandą Niemyjską na czele udało się na pielgrzymkę do Nawojowa Łużyckiego koło Lubania. Naszym celem był kościół filialny, który do niedawna nosił imię Matki Bożej Szkaplerznej. Obecnie świątynia ta jest pod wezwaniem Chrystusa Króla. Zachował się w niej do dziś piękny obraz Matki Bożej Szkaplerznej - jedna z nielicznych pamiątek dawnych czasów. Ks. Jan Leśnik - miejscowy proboszcz sprawował Eucharystię w intencji pielgrzymów. Do wspólnej modlitwy włączyli się także mieszkańcy Nawojowa. Po Mszy św. ks. Jan przybliżył nam historię kościoła, który niegdyś został wydzielony z reszty renesansowego dworu wybudowanego w XVI w. Obecnie tylko kościół jest w dobrym stanie, zabytkowe krużganki czekają na renowację.

Następnym punktem na naszym pielgrzymim szlaku była Szklarska Poręba. Odwiedziliśmy tu muzeum Wlastimila Hofmana - jednego z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku, przedstawiciela symbolizmu. Podziwialiśmy jego bogaty dorobek artystyczny, w którym nie brakuje tematyki religijnej, scen rodzajowych z życia prostych chłopów czy ich dzieci. Dalej udaliśmy się do kościoła parafialnego pw. Bożego Ciała w Szklarskiej Porębie, gdzie również znajdują się obrazy Hofmana, m.in. portret Chrystusa na tle Szrenicy, któremu twarzy urzyczył sam autor.

Odwiedziliśmy również Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach, gdzie podziwialiśmy makiety niemalże wszystkich większych zabytków naszego regionu w zmniejszonej skali w jednym miejscu.

Ostatnim punktem naszej pielgrzymki był Karpacz. Tam też, dzięki uprzejmości rodziny siostry Felicyty, mieliśmy przygotowane miejsce na ognisko. Jednak z powodu pogorszenia pogody nie mogliśmy rozpalić ogniska. Musieliśmy zadowolić się kiełbaskami podgrzanymi na gazie. Dodatkowo żona siostrzeńca siostry Felicyty upiekła dla nas pyszne ciasto oraz przygotowała herbatę i owoce. Tak więc, pomimo niepogody było bardzo miło i sympatycznie. Około godz. 17.30 wyruszyliśmy z powrotem do Legnicy. Cały wyjazd można uznać za bardzo udany. Niech żałują Ci, którzy nie pojechali.

Zapraszamy do obejrzenia fotografii z pielgrzymki dostępnych w dziale Galeria.


Spotkania w Kaplicy Szpitalnej

Idea gromadzenia się w Kaplicy Szpitalnej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy zrodziła się dzięki współpracy Stowarzyszenia Krwi Chrystusa z parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Legnicy i naszego Bractwa w 2008 roku. Początkowo podczas spotkania odmawialiśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego i inne modlitwy okolicznościowe. Od ponad dwóch lat głównym elementem naszych modlitw jest Msza św. sprawowana na każdym takim spotkaniu. Wszystkie modlitwy ofiarujemy za przebywających w szpitalu, ich rodziny oraz za personel medyczny.

12.03.2009 roku odwiedził nas ojciec Leon Knabit OSB głoszący rekolekcje w miejscowej parafii.

Spotkania w Kaplicy Szpitalnej odbywają się w każdą trzecią sobotę miesiąca o godzinie 15.00 i trwają do około 16.00. Podczas tych spotkań nie ma możliwości przyjęcia Szkaplerza św.

W dziale Galeria można obejrzeć zdjęcia przedstawiajace nasze spotkania w Kaplicy Szpitalnej.


Patronat misyjny

W listopadzie 2009 roku nasze Bractwo przystąpiło do Karmelitańskiego Patronatu Misyjnego. Swoimi modlitwami, zainteresowaniem i pamięcią objęliśmy O. Bartłomieja Kurzyńca OCD pracującego w Rwandzie i S. Norbertę Janus KDzJ posługującą w Burundi. Codziennie pamiętamy o Nich w modlitwie, ofiarujemy w Ich intencji dobre czyny i własne cierpienie.

W odpowiedzi na nasze zainteresowanie działalnością misyjną Kościoła otrzymujemy informacje z biura misyjnego na temat objętych Patronatem misyjnym o. Bartłomieja i s. Norberty. Członkowie Bractwa, którzy uczestniczą w tym dziele zostali wpisani do Księgi Przyjaciół Misji Karmelitańskich. W ich intencji w którąś niedzielę każdego miesiąca odprawiana jest Msza św. w kaplicy w Sosonowcu.

Osoby zainteresowane Patronatem misyjnym mogą na każdym spotkaniu Bractwa zostać w niego włączeni.

Poniżej prezentujemy pracę misjonarzy karmelitańskich uwiecznioną aparatem fotograficznym.


Adopcja serca

Nasze zainteresowanie działalnością misyjną Kościoła w ostatnim czasie poszło o krok dalej. Od stycznia 2010 r. uczestniczymy w Adopcji serca. Akcja ta polega na wsparciu modlitewnym i przede wszystkim finansowym dziecka wskazanego nam przez Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus, które swą posługą obejmują najbiedniejszą ludność Afryki. Naszym podopiecznym jest Apolinary Nkeshimana. Miesięcznie przekazujemy 60 zł na konto misyjne Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus i konkretnie za pieniądze te wyposaża się naszego Apolinarego w podręczniki i przybory szkolne, czasami koniecznym jest zakup swetrów, butów, koców czy mundurków szkolnych, żywności i podstawowych środków higieny osobistej. Często niezbędne jest również wspieranie rodziny dziecka.

W program Adopcji serca włącza się całe Bractwo. W odpowiedzi na nasze zaangażowanie dostaliśmy od s. Norberty Janus KDzJ informacje o naszym Apolinarym, którego fotografię zamieszczamy obok.

Wszystkie osoby chętne mogą się włączyć w to dzieło na każdym spotkaniu Bractwa. Składka na każdym spotkaniu wynosi minimum 5 zł od osoby.


DAJMY DZIECIOM I MŁODZIEŻY SZANSĘ NAUKI I LEPSZEGO ŻYCIA!!!

Zapraszamy !